Valtiovarainministerin käyttämä termi ”someinfluensserimassimuijapykälä” herättää laajasti huolta

Valtiovarainministerin käyttämä termi someinfluensserimassimuijapykälä puhuttaa

Marketing Finland on toimittanut kirjallisen kannanoton valtiovarainministeri Riikka Purralle ja hänen viestintäyksikölleen vastauksena ministerin julkiseen lausuntoon, jossa hän käytti ilmaisua ”someinfluensserimassimuijapykälä”.

Purran ilmaisu on herättänyt laajaa kritiikkiä erityisesti vaikuttajayhteisön, luovan alan toimijoiden ja naisyrittäjien keskuudessa. Kirjeessä nostetaan esiin, että valtiovarainministerin lausunnon sanavalinta on koettu paitsi loukkaavaksi, myös yrittäjyyttä väheksyväksi.

“On vaarallista, jos ministeritasolla annetaan ymmärtää, että yksi yrittäjäryhmä ja erityisesti naisyrittäjät toimisivat vastuuttomammin kuin muut”, viestissä todetaan.

Vaikuttajamarkkinointi on osa suomalaista luovaa taloutta

Marketing Finland muistuttaa, että vaikuttajamarkkinointi on osa luovaa taloutta ja nopeasti kasvava elinkeinoala. Yhdistys edustaa paitsi vaikuttajia ja vaikuttajayhteisöjä, myös Suomen suurimpia brändejä ja markkinointiviestinnän toimistoja, jotka kattavat noin 90 prosenttia alan kokonaisbudjeteista.

Kirjeessä painotetaan, ettei holdingyhtiöihin liittyvä keskustelu ole ollut esillä Marketing Finlandin järjestämissä vaikuttaja- tai vaikuttajamarkkinoinnin tapaamisissa ennen Helsingin Sanomien julkaisemaa artikkelia, jota pidetään ylilyöntinä.

“Tuntuu kohtuuttomalta, että valtiovarainministeri tarttui kyseiseen uutiseen, joka koski hyvin pientä naisvaikuttajien ryhmää ja yksittäistä tapahtumaa”, sanoo vaikuttajamarkkinoinnin työryhmän puheenjohtaja Pauliina Paakki Indieplacelta.

Huoli yksittäisiin yrittäjiin kohdistuvasta leimaamisesta

Marketing Finlandin vaikuttajaryhmän puheenjohtaja Hanne Kettunen nostaa esiin huolen yksittäisiin vaikuttajayrittäjiin kohdistuvasta keskustelusta.

“On ollut surullista seurata, kuinka ensin Helsingin Sanomat ja nyt valtiovarainministeri ovat kohdistaneet hyökkäyksiä nimenomaan yksittäisiin, nimettyihin vaikuttajiin. Vaikuttajien keskuudessa holdingyhtiöt ovat erittäin harvinaisia. Miksi emme puhu ilmiöstä myös niiden ammattiryhmien kautta, joissa käytäntö on huomattavasti yleisempää?”

Kettunen muistuttaa, että Massimuijat on yksittäisen vaikuttajan perustama yhteisö ja siksi omiaan vaikuttamaan yksilötasolla.

“Tällaiset ilmaisut jäävät elämään meemeinä, vahvistavat ennakkoluuloja ja voivat vaikuttaa negatiivisesti yksittäisen ihmisen ja yrityksen toimintaan. Massimuija-termi henkilöityy ja aiheuttaa vahinkoa yksittäisille naisille.”

Vaikuttajayrittäjyyttä tulee arvostaa, ei vähätellä

Marketing Finland korostaa, ettei se puolustele verosuunnittelua tai virheellisiä toimintamalleja vaan muistuttaa, että suurin osa vaikuttajista toimii rehellisesti, avoimesti ja yrittäjinä, usein vieläpä yksinyrittäjinä.

Paakki ja Kettunen toivovat, että ministerin lausunto oli huolimattomasti muotoiltu, eikä edusta hänen todellista käsitystään vaikuttajamarkkinoinnista ja sen roolista suomalaisessa yrittäjyydessä.

Marketing Finlandin toimitusjohtaja Riikka-Maria Lemminki kertoo saaneensa viestin Purralta.

Lemminki kertoo, että Purra pahoitteli aiheutunutta ikävyyttä. Sanalla oli tarkoitus kertoa selkokielisesti holding-yhtiöistä kielellä, jota media, toimijat itse ja yleinen julkinen keskustelu käyttää. Purra myös korosti, että kysymys on varsin yksinkertaisesta lainsäädännöllisestä korjauksesta.

“Arvostaisimme suuresti, mikäli asiassa harkittaisiin julkista selvennystä tai anteeksipyyntöä. Se lähettäisi tärkeän viestin siitä, että Suomessa arvostetaan kaikenlaista rehellistä ja rakentavaa yrittäjyyttä sekä myös uusia ja luovia aloja, jotka kasvavat nopeasti ja työllistävät yhä useampia”, Lemminki sanoo.

Uutiskirjeen tilaajana saat markkinoinnin ja viestinnän uutiset sekä uusimman MRKTNG-lehden ensimmäisten joukossa. Saat myös viikottain koulutuksistamme kerättyjä vinkkejä käyttöösi sekä tietoa järjestämistämme koulutuksista.

Paula Harmaala on Marketing Finland Median ja MRKTNG-lehden päätoimittaja.

+358 50 3607 500
paula@marketingfinland.fi

Uutiskirjeen tilaajana saat markkinoinnin ja viestinnän uutiset sekä uusimman MRKTNG-lehden ensimmäisten joukossa. Saat myös viikottain koulutuksistamme kerättyjä vinkkejä käyttöösi sekä tietoa järjestämistämme koulutuksista.

Päätoimittaja

Markkinointiuutiset

Kommentoi

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *

18 − seventeen =