EACA: Eurooppalaisen mainosalan miljardin euron kustannukset – mainosalan kilpailutusmalli on kestämätön

Tiedote EACA Brysseli, 12. kesäkuuta 2025

Eurooppalaiset mainos- ja viestintätoimistot käyttävät vuosittain todennäköisesti satoja miljoonia euroja uusien asiakkuuksien kilpailutuksiin, kertoo Euroopan viestintätoimistojen liitto EACA:n tuore tutkimus. 412 toimistolta saatujen vastausten perusteella, edustaen 16 % EACA:n jäsenistä, toimisto käyttää keskimääräisesti 650 937 € vuodessa kilpailutuksiin osallistumiseen.

Tässä on tapahtunut merkittävää nousua verrattuna aiempiin vuosiin ja laskelmoitu luku tuo esiin monien alan ammattilaisten huolen: nykyinen kilpailutuksen malli ei ole kestävä.

”Kun toimistot käyttävät yli 650 000 € vuodessa pelkästään kilpailutuksiin, niiden pitäisi voittaa vähintään 7 miljoonan euron arvosta liiketoimintaa kattaakseen nämä kulut, olettaen 10 %:n vähimmäiskate. Tämä ei selvästikään ole kestävää”, toteaa Charley Stoney, EACA:n toimitusjohtaja ja VoxCommin puheenjohtaja.

Cost of pitching -tutkimus paljasti myös, että uuden asiakkuuden kilpailutuksen keskimääräiset kustannukset ovat 43 804 € . Erityisesti mediatoimistoilla on korkeat kilpailutuskustannukset, usein yli 65 000 € kilpailutusta kohden, johtuen datan, digitaalisten palveluiden ja monikanavastrategioiden asettamista vaatimuksista.

Sisäisten henkilöstökustannusten lisäksi toimistot raportoivat kilpailutusten aiheuttavan keskimäärin 9 000 € ulkopuolisia kuluja (per kilpailutus), jotka muodostuvat freelancer-, tuotanto-, matka- ja materiaalikuluista. Suurista investoinneista huolimatta vain neljä kymmenestä kilpailutuksen voittaneesta ideasta toteutetaan lopulta asiakkaan toimesta.

Taloudellisten kustannusten lisäksi raportti nostaa esiin merkittäviä inhimillisiä kustannuksia. Toimistot nimeävät tyypillisesti 5–8 hengen tiimejä jokaiseen kilpailutukseen, ja jokainen käyttää keskimäärin yli 44 tuntia valmisteluun. Nämä vaatimukset vaikuttavat suoraan työhyvinvointiin ja motivaatioon, joka näkyy myös EACA:n vuoden 2024 Agency Sentiment -kyselyn tuloksista, joissa mielenterveys tunnistettiin alan toiseksi suurimmaksi huolenaiheeksi.

”Euroopassa toimii tuhansia toimistoja, joten arvioimme tämän olevan jopa miljardin euron ongelma koko toimialalla ilman taattua tuottoa”, lisää Stoney.

”Mikään muu toimiala ei luovuta parasta ajatteluaan ilmaiseksi. Meidän on kiireesti otettava käyttöön reilumpia ja läpinäkyvämpiä käytäntöjä, ei vain taloudellisen kestävyyden vuoksi, vaan myös suojellaksemme työntekijöidemme mielenterveyttä ja motivaatiota.”

Lähes puolet vastaajista kertoi tuntevansa itsensä uupuneeksi, ja keskeisiksi syiksi mainittiin kilpailutusväsymys ja epärealistiset aikataulut.

”Jos kuusi kymmenestä voittaneesta ideasta jätetään toteutumatta, luomme päällekkäisiä luovia työtunteja. Toimistot maksavat hinnan paitsi kilpailutuksessa, myös sen jälkeen, kun työ usein joudutaan aloittamaan alusta, jolloin koko sijoituksen arvo mitätöityy”, sanoo Stoney.

Haasteiden ratkaisemiseksi EACA suosittelee, että markkinoijat aloittavat toimistovalintaprosessin tutustumalla toimiston referensseihin ja osaamiseen ennen kuin pyytävät spekulatiivista strategista tai luovaa työtä.

EACA kehottaa koko toimialaa ajamaan käytäntöjä, jotka edistävät oikeudenmukaisuutta, läpinäkyvyyttä ja molemminpuolista kunnioitusta toimistojen ja asiakkaiden välillä.

”Tämä on herätys koko alalle”

”Toimistot ovat itse vastuussa siitä, mihin kilpailutuksiin osallistuvat. On aika lopettaa rikkinäisten prosessien normalisointi ja vaatia parempaa. Eettisestä ja tehokkaasta valintaprosessista on tultava alan uusi standardi”, sanoo Stoney.

Marketing Finlandin jäsenet pääsevät lukemaan EACA:n koko tutkimusraportin työkalupakista.

Uutiskirjeen tilaajana saat markkinoinnin ja viestinnän uutiset sekä uusimman MRKTNG-lehden ensimmäisten joukossa. Saat myös viikottain koulutuksistamme kerättyjä vinkkejä käyttöösi sekä tietoa järjestämistämme koulutuksista.

Kommentoi

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *

three × 3 =